Temat 10d - leki

Leki powinny być przechowywane w odrębnej szafce, na osobnej półce lub w szufladzie, gdzie nie występują istotne zmiany wilgotności i temperatury. Najlepiej jeśli umieścimy pojemnik z lekami w zaciemnionym miejscu, tak by nie był on narażony na działanie promieni słonecznych. Dzięki takiemu umiejscowieniu leki zachowają swoje właściwości lecznicze i nie będą zagrażać zdrowiu potrzebujących.

Zgrubnie leki podręczne możemy podzielić na:
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - zawierają ibuprofen, paracetamol lub kwas acetylosalicylowy. Lek dla osoby dorosłej powinien mieć postać tabletki lub kapsułki. W przypadku młodszych domowników najlepiej sięgnąć po środek w postaci czopku, syropu, zawiesiny czy roztworu – taka forma leku jest łatwiejsza, szybsza i bezpieczniejsza dla dziecka.
paracetamol, aspiryna

Leki łagodzące objawy przeziębienia - medykamenty na katar, kaszel, preparaty wykrztuśne, tabletki do ssania, aerozole łagodzące ból gardła czy pastylki nawilżające gardło. Ponadto warto mieć w domu lekarstwa wieloskładnikowe w formie saszetek lub tabletek, zawierające paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, pseudoefedrynę, feniraminę czy dekstrometorfan. Należy pamiętać, aby ostrożnie łączyć ze sobą leki z tej grupy, gdyż w łatwy sposób możemy je nieświadomie przedawkować.
tabletki do ssania, syrop na kaszel suchy i mokry, sól morska lub inne krople do nosa, witaminy C, D

Leki przeciwalergiczne - przydatne w przypadku nagłej reakcji alergicznej, np. na sierść zwierząt, detergenty, pyłki roślinne czy składnik pokarmowy. Mogą to być krople do nosa zmniejszające katar, krople do oczu niwelujące łzawienie lub leki doustne zawierające substancje o działaniu przeciwalergicznym.
Leki do stosowania w przypadku biegunki - najlepiej zaopatrzyć się w szybko działające preparaty przeciwbiegunkowe, takie jak loperamid, stoperan czy węgiel aktywny. W apteczce warto posiadać także probiotyk, najlepiej zawierający szczep Saccharomyces boulardi oraz elektrolity, które zapobiegają odwodnieniu.
Leki na niestrawność - krople żołądkowe, preparaty łagodzące zgagę oraz środki na wzdęcia czy zaparcia.
Preparaty ułatwiające zasypianie, łagodzące napięcie nerwowe - środki zawierające wyciągi roślinne, najczęściej melisę, chmiel, walerianę czy passiflorę.

Preparaty na stłuczenia, urazy i obrzęki:
Żele lub kremy ze składnikiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Materiały opatrunkowe. Jałowe kompresy w różnych rozmiarach, plaster z opatrunkiem do cięcia, bandaż, opaski elastyczne.
Środki do dezynfekcji. Do odkażania skóry można użyć wody utlenionej lub preparatów z oktenidyną. Do przemywania ran i oczu najlepiej sprawdzi się roztwór soli fizjologicznej.
Środki na oparzenia. Najczęściej jest to pantenol w piance oraz kremy łagodzące.
Preparaty stosowane po ukąszeniach owadów. Maść z hydrokortyzonem oraz żel przeciwświądowy.

Sprzęt diagnostyczny:
termometr, ciśnieniomierz oraz inhalator.