Temat 2e - system pracy i płacy


Nie jest to łatwy temat. Generalizując, personel Fortu, na każdym etapie, będzie miał zagwarantowane bezpieczeństwo, zamieszkanie, wyżywienie i opiekę medyczną. Możliwe że opierunek. Czyli to co niezbędne do przeżycia. Także dostęp do niezbędnych rzeczy z puli "porzuconych" a pozyskanych.

Wydaje się że należy tu uwzględnić etapy rozwoju projektu "Fort" bo zmienne będą zasoby z których będziemy mogli czerpać jak też i potrzeby naszych ludzi.

1. etap 1 - projektowanie
na tym etapie jedynie pozyskujemy potencjalny personel do załogi Fortu, prowadzimy rozmowy kwalifikacyjne i przyjmujemy deklaracje przystąpienia. Należy pamiętać że co innego deklaracja a co innego fizyczne uczestnictwo. Dlatego niektóre kandydatury powinny być dublowane.

2. etap 2 - zaawansowana budowa
jeżeli budowa Fortu jest zaawansowana w stopniu umożliwiającym częściowe osiedlenie (działają już niezbędne funkcjonalności) to można pomyśleć o uruchamianiu pewnych działów jak np. ochrona, kuchnia, uprawy wewnętrzne, hodowla wewnętrzna. Często jest to niezbędne do uzyskania kompetencji które będą podstawą do późniejszych działań.

// to co na pewno możemy zaoferować to bezpieczeństwo, dach nad głową i wyżywienie. Finanse najprawdopodobniej będą wydawane na budowę i wyposażanie Fortu. Możemy pozyskać osoby które nie oczekują świadczeń pieniężnych (kompetentne ale z tzw. marginesu społecznego, poturbowane życiowo) albo mają świadczenia z innych źródeł (renta, emerytura) a działanie w ramach Fortu ma dla nich zasadnicze znaczenie.

3. etap 3 - kryzys
jest to etap na którym powinien zostać uruchomiony monetaryzm. Czyli Fort wprowadzi do obiegu środki finansowe które będzie można używać w płatnościach za pracę, towary i usługi. Także personel Fortu będzie otrzymywał za swoją pracę takie środki w jakimś wymiarze. Ma to ułatwić życie i przeżycie, nie zaś być źródłem nowych "fortun".

4. etap 4 - po kryzysie (całkowicie hipotetyczny)
jeśli los doprowadzi do takiej sytuacji to chyba kwestią podstawową będzie dalszy los Fortu. W sumie będzie to sprawnie (oby) działająca jednostka administracyjna zarządzająca lokalną społecznością. Może podjąć tę funkcjonalność w nowej, odradzającej się rzeczywistości lub zamrzeć, pozostając jedynie małą osadą.